przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
175848 odwiedzin

Co to jest bajka terapeutyczna

A A A

Świat bajki to nie tylko niezwykłe historie i niespotykani w prawdziwym świecie bohaterowie. Zarówno my - dorośli jak i nasze dzieci w tych niezwykłych opowieściach znajdujemy odniesienia do realnego życia. Każdy bohater bajki lub baśni, czy jest to kot, kaczątko czy dziewczynka z zapałkami, to prawdziwa osoba, każda sytuacja, jaka ma miejsce w fikcyjnej historii znajduje odzwierciedlenie tu i teraz.

 

BAJKA LEKARSTWEM NA SMUTEK

 

Gdy przeżywamy trudne chwile zazwyczaj najlepiej jest się nam po prostu wygadać. Jeżeli okaże się, że osoba której się zwierzamy była kiedyś w podobnej sytuacji jest nam lżej na duchu i łatwiej radzimy sobie z problemami, wiemy jak postępować, jak się zachować, co robić, żeby było lepiej. Dzieciom, ale czasami również dorosłym pomaga czytanie baśni i bajek. Jest to swoisty rodzaj terapii osób przeżywających i odczuwających trudności zwany „Bajko terapią”, podczas którego problemy bajkowych bohaterów zostają rozwiązane, a dodatkowo są podobne do tych, które przeżywa dziecko słuchające bajki.

 

EMOCJE

 

Dlaczego dziewczynka z zapałkami tak wzrusza? Każdy z nas zna, znał lub spotkał taką dziewczynkę, a może sam nią jest bez względu na płeć. A może czujemy się samotni i odtrąceni jak brzydkie kaczątko lub znamy takie „kaczątko” w naszym otoczeniu. Czasami spotykamy złe wilki, Królową Śniegu, Kopciuszka. Każda baśń i bajka niesie ze sobą ważne przesłanie i nie jest tylko wytworem wyobraźni autora. Czytając dzieciom bajki w przedszkolu często zauważam, jak emocjonalnie reagują na „trudne” treści  utworów. „Brzydkie kaczątko” tak zasmuciło jedną z dziewczynek, że w jej oczach pojawiły się łzy, podobnie nieco kontrowersyjna wśród nauczycieli „Dziewczynka z zapałkami”, moim zdaniem jednak niezwykle poruszająca, nawet dorosłych. Uwrażliwia na krzywdę, samotność i biedę innych. Owszem, wywołuje smutek ale przecież nie ma sposobu na uchronienie naszych dzieci przed całym smutkiem i złem tego świata. Muszą one poznać również tą mniej przyjemną stronę naszego istnienia - śmierć, odrzucenie, tęsknotę.

 

BAJKI Z NIEZWYKŁĄ MOCĄ

 

Z reguły baśń czy bajka, która ma mieć „moc” terapeutyczną powinna posiadać pozytywne zakończenie. Oczywiście mowa tu o specyficznych bajkach kierowanych do konkretnego dziecka doświadczającego trudności. Bajkoterapia może również przybierać formę profilaktyczną, czyli przygotować dziecko do nadchodzących trudności, np. rozwód rodziców, ciężka choroba kogoś bliskiego, śmierć, wyjazd mamy.

kontakt