przejdź do Sochaczew.pl
129745 odwiedzin
ŚWIĘTO MARCHEWKI

Lubimy ją w różnych odsłonach – do chrupania, w sałatkach, w sokach, a także na parze. Na jej cześć powstała nawet piosenka Lady Pank, a także wiersz Jana Brzechwy. Wydaje się nam bliska i swojska, a pochodzi prawdopodobnie z Persji. Marchew jest jednym z dziesięciu najważniejszych gospodarczo warzyw uprawnych na świecie.

Ciekawostką jest fakt, że europejskie normy od 2001 roku zaliczają marchew nie tylko do warzyw, ale również i do owoców. Powodem jest narodowy przysmak Portugalczyków – marchewkowy dżem.

Marchew to trzecie – pod względem popularności, kulinarne warzywo na świecie.

Marchew leczy, odmładza i upiększa. Jedzenie jednej marchewki dziennie obniża poziom złego cholesterolu, zmniejszając przez to ryzyko zawału serca aż o 20%. Warzywo to pomaga również przy zbyt wysokim ciśnieniu, oraz przeciwdziała cukrzycy. Natomiast łatwo przyswajalny z marchwi beta-karoten blokuje, pochodzące z tytoniowego dymu i samochodowych spalin, związki rakotwórcze.

WSZYSTKIE TE FAKTY DOSKONALE ZNAJĄ NASZE MOTYLKI, KTÓRE AKTYWNIE OBCHODZIŁY DZIEŃ MARCHEWKI PRZYSWAJAJĄC NIE TYLKO OGROM WIADOMOŚCI NA TEMAT TEJ ROŚLINY (W PRZYSTĘPNY SPOSÓB ZAPREZENTOWANE PRZEZ CIOCIĘ KAROLINĘ) ALE RÓWNIEŻ CHŁONĘŁY WSZYSTKIE WITAMINY, KTÓRE POSIADA MARCHEW DZIĘKI DEGUSTACJI ZORGANIZOWANEJ TEGO DNIA

ZAPRASZAMY DO GALERII

A A A
05.11.2019
godz.22:30

 
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość